Wady i zalety sprężarek śrubowych

Sprężarka śrubowa - wady i zalety

related

 

 

Sprężarka śrubowa dominuje na polskim rynku od wielu lat. Głównie dlatego, że jest to produkt dużo tańszy od sprężarek łopatkowych. Tymczasem, jeśli weźmiemy pod uwagę efektywność kosztową w dłuższym okresie oraz niezawodność, sprężarki łopatkowe nie mają sobie równych.

 

 

 

  

 

 

SPRĘŻARKA ŚRUBOWA

SPRĘŻARKA ŁOPATKOWA

Sprawność sprężania

niska

wysoka

Wytrzymałość

niska

wysoka

Koszty zakupu

niższe

 

wyższe

Stabilność sprawności energetycznej

Utrata sprawności energetycznej w czasie eksploatacji

Niezmienna sprawność energetyczna

Siły poosiowe

znaczne

brak

Przedmuchy

tak

brak

Obciążenia wzdłuż osi stopnia

wysokie

minimalne

Uszczelnienie

pasywne

aktywne

Wrażliwość na luzy łożyskowe

wysoka

brak

Prędkości obrotowe

wysokie

niskie

Temperatura sprężania

wysoka

niska

Obsługa serwisowe

Sporadyczna

Częsta, wymaga cykliczności

Prawdopodobieństwo awarii łożyska po 50000 h

Wysokie (>80%)

Niskie (<10%)

Wymiana łożyska

Brak możliwości naprawy u użytkownika

Możliwość naprawy u użytkownika

 

Dlaczego sprężarka śrubowa jest coraz mniej popularna?

Sprężarki łopatkowe, których prawie 150 letnia historia jest właściwie tak samo długa jak śrubowych, stały się od kilku dziesięcioleci sprzętem o parametrach nieporównywalnie lepszych niż ich śrubowa czy tłokowa konkurencja. Rozwój technologii materiałowych, projektowania i wytwarzania podzespołów oraz systemów sterowania umożliwia produkcję urządzeń niemających konkurencji w sprężarkach innych typów. A światowym liderem w produkcji obrotowych sprężarek łopatkowych jest firma Hydrovane.                                     

Dlaczego sprężarki łopatkowe przewyższają kompresory śrubowe po każdym względem?

Opis działania sprężarek łopatkowych znajduje się w zakładce Sprężarki. A jak działają kompresory śrubowe? Są one również sprężarkami wyporowymi, lecz sprężanie powietrza odbywa się wskutek obrotu dwóch zazębiających się wirników śrubowych umieszczonych w stojanie mającym kształt dwóch połączonych poosiowo cylindrów. Kształt wirników jest tak dobrany, że pobrane powietrze sprężane jest w wyniku zmniejszania się objętości przestrzeni między profilami obracających się śrub i ściankami stojana. Całkowicie odmienna konstrukcja układu sprężającego sprężarek śrubowych jest powodem, dla którego ich jakość działania jest zdecydowanie gorsza niż łopatkowych.

Najważniejszymi parametrami charakteryzującymi jakość każdej sprężarki są sprawność sprężania, efektywność energetyczna i koszty posiadania urządzenia. Jej sprawność zależy głównie od stopnia nieszczelności układu sprężającego. Łopatki w sprężarce łopatkowej przez cały czas są dociskane przez siłę odśrodkową do stojana i poruszają się po cienkiej warstwie oleju stanowiącej doskonałe uszczelnienie. Olej wtryskiwany do wnętrza wirnika smaruje poruszające się części oraz chłodzi powietrze, które ogrzewa się w podczas działania urządzenia. Olej uszczelnia wszystkie międzypowierzchnie wirnika, stojana i pokryw końcowych. Łopatki zapobiegają przedostawaniu się powietrza ze strony wysokociśnieniowej do niskociśnieniowej. Co więcej, w prawidłowo eksploatowanym i serwisowanym sprzęcie szczelność układu wzrasta wraz z upływem czasu, gdyż ślizgające się łopatki ścierają się (oczywiście w bardzo niewielkim stopniu) usuwając wszystkie nieregularności, które mogły powstać w trakcie ich wytwarzania. Sprawność sprężarek śrubowych jest mniejsza ze względu na skomplikowany kształt wirników-śrub, które wymagają ogromnej precyzji wykonania oraz nieszczelności na powierzchniach pokryw końcowych. Co więcej, zużywanie się wirników prowadzi do gwałtownego zmniejszania się sprawności sprężania.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest pobór energii (efektywność energetyczna) definiowany jako ilość energii potrzebnej do sprężenia określonej ilości powietrza do określonego ciśnienia. Tutaj również sprężarki łopatkowe mają parametry o wiele lepsze niż śrubowe. Uzyskują lepszą efektywność energetyczną nie tylko dzięki mniejszym nieszczelnościom, lecz także dzięki mniejszym siłom tarcia i stratom energetycznym przy przeniesieniu napędu. Straty energii wskutek występowania tarcia zwiększają się wraz ze zwiększaniem prędkości obrotowej wirnika. Sprężarki łopatkowe działają przy znacznie mniejszych prędkościach obrotowych (1450 do maksymalnie 2250 obr/min) niż śrubowe (typowa prędkość obrotowa to 3000 do nawet 9000 obr/min). Należy podkreślić, że układ sprężający w sprężarkach łopatkowych napędzany jest bezpośrednio przez silnik elektryczny z wykorzystaniem elastycznego sprzęgła bez straty energii. W sprężarkach śrubowych stosuje się przekładnie zębate lub napędy paskowe do zwiększenia prędkości obrotowej wirników w stosunku do prędkości obrotowej silnika.

Nieskomplikowana konstrukcja i małe prędkości obrotowe powodują, że poziom hałasu generowany przez sprężarki łopatkowe jest bardzo niski. W przypadku sprężarek otwartych poziom hałasu jest rzędu 62 dB(A), a jeśli urządzenie wyposażone jest w obudowę, wartość poziomu hałasu jest wielokrotnie mniejsza.

Konstrukcja sprężarki łopatkowej eliminuje powstawanie sił i naprężeń poosiowych, które znacząco wpływają na zużycie elementów obracających się i łożysk, a co za tym idzie, na jakość i trwałość działania sprężarek śrubowych wyposażonych w kilka par tego typu łożysk. Sprężarki łopatkowe nie mają łożysk tocznych, lecz łożyska ślizgowe z białego metalu. Łożyska w sprężarkach śrubowych są bardzo narażone na uszkodzenia (prawdopodobieństwo ich awarii po 50000 godzin pracy jest większe od 80%), a luzy łożyskowe powodują gwałtowne zużywanie się śrub i uszkodzenie sprzętu. Łożyska w nich występujące muszą być więc wymieniane co 20000-30000 godzin pracy. Natomiast łożyska ślizgowe w gwarantują bezawaryjną pracę przez co najmniej 100000 godzin.

Sprzęt łopatkowy wymaga prowadzenia regularnych przeglądów i wymian materiałów eksploatacyjnych (olej, filtry) zdecydowanie częściej niż kompresory śrubowe. Jednakże konieczne również wymiany (lub naprawy) łożysk tocznych w sprężarkach śrubowych nie mogą być dokonywane bezpośrednio u użytkownika. Natomiast wszystkie prace serwisowe przy naszych urządzeniach mogą być wykonywane u użytkownika. Dzięki temu czas przestoju (wyłączenia z eksploatacji) w ich przypadku jest nieporównywalnie krótszy.

Trwałość, niezawodność i jakość działania

Wszystkie powyższe parametry odpowiadają za to, co jest najważniejsze dla przyszłego użytkownika: trwałość, niezawodność i jakość działania. Jeśli tylko urządzenia Hydrovane są prawidłowo i regularnie serwisowane, to można oczekiwać, że będą pracować bezawaryjnie przez ponad 100000 godzin, czyli więcej niż 10 lat.

Podsumowując, mimo trochę wyższych cen sprężarek łopatkowych w porównaniu do cen śrubowych, uwzględniając wszystkie powyższe warunki, można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że całkowity koszt posiadania tej pierwszej (uwzględniający koszty zakupu, serwisowania, koszty napraw i przestojów) jest znacząco niższy niż taki koszt dla podobnej śrubowej. Kupując sprężarkę łopatkową Hydrovane użytkownik dodatkowo uzyskuje pewność posiadania niezawodnego i bezawaryjnego sprzętu o najwyższej jakości.

Do pobrania Kalkulatory

Napisz do nas

Wypełniając powyższy formularz wyrażam zgodę zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (określane jako RODO) na przetwarzanie podanych danych osobowych przez BP Techem Sp. z o.o z siedzibą przy ul. Ludwinowskiej 17, 02-856 Warszawa w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy oraz przyjmuję do wiadomości, że BP Techem Sp. z o.o jest Administratorem podanych danych osobowych.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu kontakt. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo wglądu do treści swoich danych osobowych, możliwość ich poprawiania, a także usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (określane jako RODO), w celu informowania mnie o nowych produktach i promocjach. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo wglądu do treści swoich danych osobowych, możliwość ich poprawiania, a także usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Administratorem danych osobowych jest BP Techem Sp. z o.o z siedzibą przy ul. Ludwinowskiej 17, 02-856 Warszawa